browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dzień 2 (Upice – Litomyśl)

Posted by on 23 marca 2012

Dzień 2:
Upice – Havlovice – Libnatov – Kriżanov – Horicky – Mala Skalice – Slavetin nad Metuji – Opocno – Prepychy – Chocen – Litomysl
długość: 91 km

Mapka trasy:


Trasa rowerowa 1067283 – powered by Bikemap

Wstaliśmy bardzo wcześnie, bo już o 4.30. Tak chcieliśmy, żeby jak największą odległość pokonać przed południowym żarem. Nieco lepiej przyjrzeliśmy się Upicom, a potem w drogę. Nie ma lekko, trochę było z górki, ale później to już mozolnie pod górę. Jeszcze na dodatek widzę w lusterku, że jakiś starszy jegomość na rowerze (jeszcze starszy ode mnie) zbliża się do mnie na dość stromym podjeździe. Że wyprzedzają mnie na trasie młodzi kolarze w sportowych strojach – to raczej normalne. Ale dziadek w kapeluszu z torbą z zakupami na kierownicy? Kto to wytrzyma? Więc cisnę ostatkiem sił na pedały, pot leje mi się do oczu i do d…., próbuję przypomnieć sobie nazwiska czeskich kolarzy z ery Wyścigów Pokoju (może to któryś z nich?) ale nic mi nie wychodzi. Dziadek siedzi już mi na kole, a za chwilę mnie wyprzedza, dostojnie kręcąc wolno pedałami. Spojrzałem, jak na wroga i …. odetchnąłem z ulgą. Dziadek miał rowerek z silnikiem elektrycznym! Fajny wynalazek, być może w przyszłości mi się przyda, a na razie mogę spokojnie się zatrzymać, wyżąć z potu koszulkę, wypić pół butelki mineralnej i chwycić oddech.

Krajobraz o 6.00 rano w okolicach Upic

Krajobraz o 6.00 rano w okolicach Upic

Pierwszym ciekawym miastem miastem na trasie – to  Ceska Skalice. Tu swoje dzieciństwo i młodość przeżyła największa czeska pisarka – Bożena Nemcova. Jest tu jej muzeum i pomnik.

Muzeum Boženy Němcové

Niedaleko miasteczka jest sztuczny zbiornik wodny – Rozkos, który powstał w latach 70-tych po wybudowaniu zapory na potoku Rozkos. Jest to obecnie miejsce rekreacji Czechów, ale Polaków można również tu spotkać.

Na koronie zapory zbiornika Rozkos

Na koronie zapory zbiornika Rozkos

Wody mineralnej wypijaliśmy po drodze olbrzymie ilości, bo i gorąco było niesamowicie.  Perełką architektoniczną okazało się kolejne miasto na trasie – Opocno, gdzie jest piękny zamek (przypominający nasz Wawel), gdzie między innymi w 1813 roku car Rosji Aleksander I, kanclerz Prus Hardenberg i kanclerz Austrii Metternich podpisali przymierze antynapoleońskie.

Z dziedzińca zamku rozciąga się piękny widok na dolinę

Z dziedzińca zamku rozciąga się piękny widok na dolinę

Późnym popołudniem dojechaliśmy do Litomyśla. To kolejne śliczne zabytkowe miasto w Czechach, posiadające jeden z najpiękniejszych rynków w Czechach Wschodnich. Ze względu na podcieniowe kamienice trochę nam przypominało nasz Lubomierz, tylko powiększony kilka razy. Cały rynek został gruntownie odrestaurowany przed przyjazdem siedmiu prezydentów Europy Środkowej w 1994 roku. Rok później przybyła do Litomyśla hiszpańska para królewska, a parę lat później – my. Tu urodził się Bedrzich Smetana, znany właściciel okolicznych mleczarni, od którego nazwiska nazwano biały, gęsty, mleczny produkt 😉

Po obejrzeniu pięknego miasta należało zadbać o nocleg, który mieliśmy tu zaplanowany. Na kempingu Primator przy ulicy Strakovskiej (49° 52′ 7″ N, 16° 19′ 35″ E) udało nam się dostać domek, pamiętający czasy grubo sprzed wizyty prezydentów za 428 koron. Uwaga! Proszę nie wynosić poduszek przed domek, bo kierownik będzie krzyczał.

Jak zwykle o tej porze - w stroju wieczorowym

Jak zwykle o tej porze - w stroju wieczorowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Unknown: failed to open stream: No such file or directory in Unknown on line 0

Fatal error: Unknown: Failed opening required '/tmp/php' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in Unknown on line 0